This 10-position SP10T rotary switch features a silver contact material and a mechanical life of 100,000 cycles. It has a maximum voltage rating of 115V AC and 115V DC, with a DC rated voltage of 28V. The switch is designed for panel mount and has a 30° index angle. It is constructed with a 3-deck design, with 1 pole per deck, and a total of 10 positions.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (DC) | 115V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 3 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP10T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |