This rotary switch features a silver contact material and a 30° index angle. It has a maximum voltage rating of 115V DC and AC, and a mechanical life of 100000 cycles. The switch is designed for panel mount applications and has a throw configuration of SP9T with 9 positions. It is rated for a DC voltage of 28V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (DC) | 115V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 6 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP9T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |