
Rotary switch featuring 3 poles and 4 positions per deck, with 2 decks for a total of 3P4T configuration. Offers a 30° index angle and non-shorting contact style with silver contacts. Rated for 1A current and 115VAC/115VDC maximum voltage, with a DC rated voltage of 28V. Includes a 11.1mm stainless steel flatted shaft for panel mounting and solder lug termination. Achieves 25,000 electrical cycles and 100,000 mechanical cycles, with fixed index stops.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Silver |
| Contact Style | Non-Shorting |
| Current Rating | 1A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 115V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 2 |
| Number of Poles per Deck | 3 |
| Number of Positions | 4 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | 3P4T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| Weight | 55g |
| RoHS | Compliant |
