
This 11-position SP11T rotary switch features a 30° index angle and is rated for 115V AC and 28V DC. It has a mechanical life of 100,000 cycles and is available in a panel mount configuration. The switch is made with silver contact material and is not radiation hardened. It is compliant with RoHS regulations and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 115V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 3 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP11T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |