
The 44S30-08-1-03N is an 8-position SP3T rotary switch with a maximum voltage rating of 115V AC and 28V DC. It features a silver contact material and a mechanical life of 100,000 cycles. The switch is designed for panel mount applications and is available in bulk packaging. It is RoHS compliant and not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 115V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 8 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP3T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |