
SP4T rotary switch featuring a 4-flatted stainless steel shaft with a 11.1mm actuator length. Offers 4 non-shorting positions with a 45° index angle and fixed index stops. Rated for 1A at 115VAC and 28VDC, with a contact material of silver. This panel-mount switch has a solder termination, 1 deck, 1 pole per deck, and boasts an electrical life of 25,000 cycles and a mechanical life of 100,000 cycles.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44S45-01-1-04N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Silver |
| Contact Style | Non-Shorting |
| Current Rating | 1A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Index Angle | 45° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP4T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| Weight | 48g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44S45-01-1-04N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.