
This 2-position 3-deck DPDT rotary switch features a silver contact material and a mechanical life of 100,000 cycles. It has a current rating of 5A and a maximum voltage rating of 28V DC. The switch is designed for panel mount applications and is compliant with RoHS regulations. It has a throw configuration of DPDT, DP and is available in a panel mount package type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44S45-03-2-02N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Actuator Type | Shaft |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 1.717inch |
| Index Angle | 45° |
| Index Stops | Fixed |
| Length | 65.81mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 3 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT, DP |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44S45-03-2-02N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.