
The Grayhill 44S45-03-4-02N is a 4PDT rotary switch with 3 decks and 2 positions. It has a mechanical life of 100000 cycles and is rated for 28V DC and 115V AC. The switch features a silver contact material and is RoHS compliant. It is designed for panel mount applications and has a throw configuration of 4PDT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44S45-03-4-02N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 45° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 3 |
| Number of Poles per Deck | 4 |
| Number of Positions | 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | 4PDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44S45-03-4-02N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.