This 6-position SP6T rotary switch features a silver contact material and a mechanical life of 100,000 cycles. It has a maximum voltage rating of 28V DC and 115V AC, and is designed for panel mount applications. The switch has a continuous index stop and a 60° index angle, with 5 decks and 1 pole per deck.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44S60-05-1-06N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 60° |
| Index Stops | Continuous |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 5 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP6T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44S60-05-1-06N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.