
This 5-position 2-pole double-pole double-throw rotary switch features a stainless steel actuator and silver contacts. It is rated for 25000 electrical cycles and 100000 mechanical cycles. The switch is designed for panel mount and is compliant with RoHS regulations. It has a maximum voltage rating of 115V AC and 28V DC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44S60-05-2-02N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Silver |
| Contact Style | Non-Shorting |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Index Angle | 60° |
| Index Stops | Fixed |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 5 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Orientation | Straight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| Weight | 76g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44S60-05-2-02N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
