The 44S60-10-1-06N-F is a 6-position SP6T rotary switch with a panel mount configuration. It features a silver contact material and a 60° index angle with fixed index stops. The switch has a mechanical life of 100,000 cycles and is rated for a maximum voltage of 115V AC and 28V DC. It is RoHS compliant and has a termination of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 60° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 10 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP6T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |