This 2-position 2-deck rotary switch features a 90° index angle and is rated for 2A at 28V DC. It has a mechanical life of 100,000 cycles and is available in a panel mount package. The switch is made with silver contact material and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44S90-02-2-02N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 2A |
| Index Angle | 90° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 2 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44S90-02-2-02N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.