
The 44UA45-01-2-02N is a 45° rotary switch with a current rating of 1A and a maximum voltage rating of 28V DC and 115V AC. It features a mechanical life of 100000 cycles and is mounted on a panel. The switch has a throw configuration of DPDT and is terminated with solder. It is compliant with RoHS regulations and has a silver contact material.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44UA45-01-2-02N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 1A |
| Index Angle | 45° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44UA45-01-2-02N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.