This rotary switch features a 30° index angle with adjustable index stops and a silver contact material. It has a maximum voltage rating of 115V AC and DC, and is designed for panel mount applications. The switch is available in a bulk packaging option and is compliant with RoHS regulations. It has a mechanical life of 100000 cycles and a termination method of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Adjustable |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 115V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 4 |
| Number of Poles per Deck | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | 3P |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| RoHS | Compliant |