This 6-position SP9T rotary switch features a 30° index angle and a maximum voltage rating of 115V DC and AC. It has a mechanical life of 100,000 cycles and is available in a panel mount configuration. The switch is made with silver contact material and is not radiation hardened. It is compliant with RoHS regulations and is available in a bulk packaging option.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44US30-06-1-09N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 115V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 6 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP9T |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44US30-06-1-09N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.