Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Square Button 0.25A 220VAC Momentary Contact Panel Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Material | ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Actuator Type | Square, Button |
| Depth | 14.99mm |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 14.99mm |
| Max Current Rating | 250mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Mount | Panel, Front |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
