The 46 Series On-Moment SPDT Pushbutton Switch is a panel mount through hole switch with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum current rating of 250mA and a maximum voltage rating of 220V AC. The switch is RoHS compliant and has a packaging type of bulk. It is available in a variety of configurations, including SPDT throw configuration and on-moment switch function.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 46-01-05-500-07 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Color | Black |
| Actuator Length | 6.48mm |
| Actuator Material | ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Actuator Type | Square, Button |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Max Current Rating | 250mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Mount | Panel, Front, Through Hole |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Turret |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 46-01-05-500-07 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.