The 46 Series Square Button Pushbutton Switch from Grayhill features an actuator made from acrylonitrile butadiene styrene and has a maximum current rating of 250mA. It is designed to operate within a temperature range of -40°C to 85°C and can withstand a maximum voltage rating of 220V AC. The switch is available in a panel mount, through hole configuration and is RoHS compliant. It has an electrical life of 250,000 cycles and a throw configuration of SPDT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 46-01-07-500-01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Material | ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Actuator Type | Square, Button |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Max Current Rating | 250mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Mount | Panel, Front, Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-On |
| Termination | Turret |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 46-01-07-500-01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.