The Grayhill 46-01-08-500-01 is a pushbutton switch with a square, button actuator made of acrylonitrile butadiene styrene. It features a DPDT throw configuration and is rated for 250mA of current and 220V AC. This switch has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Material | ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Actuator Type | Square, Button |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Max Current Rating | 250mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Mount | Panel, Front, Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Turret |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |