The 46 Series Round Button Pushbutton Switch is a panel mount through hole switch with a maximum current rating of 250mA and a maximum voltage rating of 220V AC. It has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 85°C. The switch is designed for 250,000 cycles of electrical life and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 46-05-05-502-01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Material | ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Actuator Type | Round, Button |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Max Current Rating | 250mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Mount | Panel, Front, Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Turret |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 46-05-05-502-01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
