The 46 Series Round Button Pushbutton Switch is a through-hole mounted device with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum voltage rating of 115V AC and a current rating of 250mA. The switch is RoHS compliant and features a DPDT throw configuration with a turret termination. It is available in bulk packaging and has an electrical life of 250,000 cycles.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 46-05-09-502-06 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Material | ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE |
| Actuator Type | Round, Button |
| Current Rating | 250mA |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Max Current Rating | 250mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Mount | Panel, Front, Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-On |
| Termination | Turret |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 46-05-09-502-06 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
