Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 46-101 BLK-EW datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Actuator Style | Round Button |
| Max Current Rating | 0.25@115VACA |
| Max AC Voltage Rating | 220V |
| Termination Style | Solder |
| Mounting | Panel Mount |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Body Orientation | Straight |
| Switch Function | Momentary Contact |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | 6.75(Round)mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Grayhill 46-101 BLK-EW to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.