Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 46-101RED datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Color | Red |
| Actuator Length | 4.75mm |
| Actuator Material | Polyphenylene |
| Contact Current Rating | 250mA |
| Depth | 11.1mm |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Length | 11.1mm |
| Max Current Rating | 250mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Mount | Panel |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 46-101RED to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
