
The Grayhill 46-102-A-03 is a square button switch with a current rating of 250mA. It features a panel mount design with snap-in and through hole mounting options. The switch has an electrical life of 250,000 cycles and is rated for operation between -40°C and 85°C. It is compliant with RoHS regulations and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 46-102-A-03 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Square, Button |
| Current Rating | 250mA |
| Depth | 20.32mm |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Length | 25.81mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel, Snap in, Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 46-102-A-03 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
