
The 46 Series SPDT On-Mom Panel Mount Switch is a polyphenylene actuator material switch with a maximum current rating of 250mA and a maximum operating temperature of 85°C. It has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum voltage rating of 220V AC. The switch is RoHS compliant and has a termination of solder. It is available in a bulk packaging and has a throw configuration of SPDT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 46-110BLK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Material | Polyphenylene |
| Depth | 11.1mm |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11.1mm |
| Max Current Rating | 250mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Mount | Panel |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 46-110BLK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
