
The 46-200-A-03 is a square button pushbutton switch with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It features a panel mount design with snap-in and through-hole termination. The switch has a DPDT throw configuration and is rated for 250,000 electrical cycles. It is available in bulk packaging and is compliant with RoHS regulations. The switch is suitable for use with 115V AC voltage.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 46-200-A-03 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Square, Button |
| Depth | 20.32mm |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Length | 25.81mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel, Snap in, Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 46-200-A-03 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
