
The 46-200RED switch features a round button actuator made of polyphenylene with a maximum current rating of 250mA and a maximum operating temperature of 85°C. It has a maximum voltage rating of 220V AC and an electrical life of 250,000 cycles. The switch is designed for panel mount and is available in bulk packaging. It is compliant with RoHS regulations and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Material | Polyphenylene |
| Actuator Type | Round, Button |
| Package/Case | 200 |
| Contact Current Rating | 250mA |
| Depth | 11.51mm |
| Diameter | 9.52mm |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Length | 15.88mm |
| Max Current Rating | 250mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Mount | Panel |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
