Switch Push Button N.O./N.C. DPDT Round Button 0.25A 220VAC Momentary Contact Solder Panel Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Actuator Style | Round Button |
| Max Current Rating | 0.25@115VACA |
| Max AC Voltage Rating | 220V |
| Termination Style | Solder |
| Mounting | Panel Mount |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Body Orientation | Straight |
| Switch Function | Momentary Contact |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | 6.75(Round)mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |