This DPDT pushbutton switch features a round actuator and a solder lug termination style. It has a maximum current rating of 0.25 amps at 115 volts AC and a maximum AC voltage rating of 220 volts. The switch has a panel cutout dimension of 6.75mm and is designed for panel mount applications. It operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius and has an electrical life of 100,000 cycles.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Actuator Style | Round Button |
| Max Current Rating | 0.25@115VACA |
| Max AC Voltage Rating | 220V |
| Termination Style | Solder Lug |
| Mounting | Panel Mount |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Body Orientation | Straight |
| Switch Function | Momentary Contact |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | 6.75(Round)mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |