
The Grayhill 46-402-A-01 is a square button pushbutton switch with a current rating of 250mA and a voltage rating of 115V AC. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. This switch is designed for panel mount through hole applications and is compliant with RoHS regulations. It features a DPDT throw configuration and a PC pin termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 46-402-A-01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Square, Button |
| Current Rating | 250mA |
| Depth | 20.32mm |
| Electrical Life | 250000Cycles |
| Length | 25.81mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel, Snap in, Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46 |
| Switch Function | On-On |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 46-402-A-01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
