Grayhill 47ASP1R3M1QT technical specifications.
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Silver |
| Electrical Life | 40000Cycles |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Panel, Flanges |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 47A |
| Switch Function | On-On |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 28V |