Grayhill 47ASP2J1V2QT technical specifications.
| Actuator Material | Nylon |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Contact Material | Brass, Copper, Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 9.27mm |
| Electrical Life | 40000Cycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 16.26mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Through Hole, Brackets |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 47A |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 28V |