Grayhill 47ASP2R2M2RT technical specifications.
| Actuator Material | Nylon |
| Actuator Type | Paddle |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Nickel, Gold |
| Depth | 9.27mm |
| Electrical Life | 40000Cycles |
| Length | 29.36mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 20V |
| Max Voltage Rating (DC) | 20V |
| Mount | Panel, Flanges, Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 47A |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |