Grayhill 48ASSP1S1M1QBT technical specifications.
| Actuator Length | 5.08mm |
| Actuator Material | Nylon, Polyamide |
| Actuator Type | Standard |
| Package/Case | Epoxy |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Copper Alloy, Gold, Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 11.43mm |
| Electrical Life | 30000Cycles |
| Length | 6.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Panel, PCB |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 48A |
| Switch Function | On-On |
| Switch Travel | 2.16mm |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating | 250V |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| Width | 19.56mm |