Grayhill 48ASSP1S2V2QBT technical specifications.
| Actuator Length | 7.24mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 5A |
| Electrical Life | 30000Cycles |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Through Hole, Brackets |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 48A |
| Switch Function | On-On |
| Switch Travel | 2.16mm |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 28V |