Grayhill 48ASSP1S4M6RBT technical specifications.
| Actuator Length | 3.56mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold, Nickel |
| Electrical Life | 30000Cycles |
| Length | 13.57mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 20V |
| Max Voltage Rating (DC) | 20V |
| Mount | Through Hole, Brackets |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 48A |
| Switch Function | On-On |
| Switch Travel | 2.16mm |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |