This SP4T rotary switch features a 9.53mm actuator length and is rated for 220V AC and 28V DC. It has a continuous index stop and is terminated with solder. The switch is RoHS compliant and has a gold-plated contact with a metal contact material. It is designed for panel mount applications and has a 90° index angle.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Metal |
| Contact Plating | Gold |
| Index Angle | 90° |
| Index Stops | Continuous |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 50 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP4T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |