
This 6-position SP6T rotary switch features a metal contact material with gold plating and is rated for 28V DC and 115V AC. It has a continuous index stop and a 60° index angle. The switch is designed for through hole or panel mount and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 50BP60-01-1-06N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 3.18mm |
| Contact Material | Metal |
| Contact Plating | Gold |
| Index Angle | 60° |
| Index Stops | Continuous |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 50 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SP6T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 50BP60-01-1-06N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
