
This SP4T rotary switch features a stainless steel actuator and metal contacts with gold plating. It has a maximum DC voltage rating of 28V and is designed for panel mount applications. The switch is compliant with RoHS regulations and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Metal |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Style | Non-Shorting |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP4T |
| RoHS | Compliant |