The 50PT36-01-1-10N-F is a 10-position rotary switch with a 36° index angle and fixed index stops. It has a through hole mount with lead free plating and a PC pin termination. The switch is rated for 28V DC and 115V AC and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 50PT36-01-1-10N-F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Style | Non-Shorting |
| Index Angle | 36° |
| Index Stops | Fixed |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 50 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SP |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 50PT36-01-1-10N-F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.