This 9-position SP9T rotary switch features a 36° index angle and fixed index stops. It has a maximum voltage rating of 28V DC and 115/220V AC. The switch is designed for panel mount applications and is made with metal contacts plated with gold. It is RoHS compliant and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 50S36-01-1-09N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Metal |
| Contact Plating | Gold |
| Index Angle | 36° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 50 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP9T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 50S36-01-1-09N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.