This 10-position SP10T rotary switch features a stainless steel actuator and gold-plated metal contacts. It is designed for panel mounting and has a continuous index stop at 36°. The switch is rated for 28V DC and 115V AC, and is compliant with RoHS regulations. The actuator length is 9.53mm and the switch is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 50S36-01-1-10N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 9.53mm |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Metal |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Style | Non-Shorting |
| Index Angle | 36° |
| Index Stops | Continuous |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Orientation | Straight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 50 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP10T, SP |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 50S36-01-1-10N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
