This 6-position SP6T rotary switch is designed for through hole mount on a panel. It has a maximum DC voltage rating of 28V and an AC voltage rating of 115V. The switch has a contact material of metal with gold plating and a contact length of 9.53mm. It is RoHS compliant and has a fixed index angle of 30° with index stops. The switch is rated for a maximum voltage of 220V AC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 51KP30-01-1-06N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Metal |
| Contact Plating | Gold |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 51 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SP6T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 51KP30-01-1-06N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.