The 51KP30-01-1-12S is a 12-position SP12T rotary switch with a maximum DC voltage rating of 28V and an AC voltage rating of 220V. It features a through hole mount with panel termination and a gold-plated contact. The switch has a continuous index stop and a 30° index angle. It is compliant with RoHS regulations and has a single deck with one pole per deck.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 51KP30-01-1-12S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Metal |
| Contact Plating | Gold |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Continuous |
| Max Voltage Rating (AC) | 220V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 51 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SP12T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 51KP30-01-1-12S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.