Grayhill 55D30-01-4-AJS technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Silver |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Adjustable |
| Mount | Panel, Through Hole |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 4 |
| Series | 55 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | 4P12T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |