Grayhill 71AF30-01-2-05S technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 250mA |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 5 |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 71 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DP5T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |