The 71AF30-03-2-06N is a 6-position rotary switch with a 30° index angle and fixed index stops. It has a current rating of 250mA and a maximum voltage rating of 30V DC and 115V AC. The switch is designed for through hole panel mount and features a silver contact material. It is RoHS compliant and available in a single package quantity.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71AF30-03-2-06N technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 250mA |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 3 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 6 |
| Series | 71 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DP6T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |