The 71ASF30-01-1-06N is a 6-position SP6T rotary switch with a silver contact material and a maximum voltage rating of 30V DC. It has a current rating of 250mA and is designed for through hole/panel mount applications. The switch has a fixed index stop and a 30° index angle. It is rated for 115V AC and has a package quantity of one.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71ASF30-01-1-06N technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 250mA |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Package Quantity | 1 |
| Series | 71 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SP6T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |