The Grayhill 71BD30-01-2-AJS is a 30V DC rated, 115V AC rated rotary switch with a stainless steel actuator and a current rating of 250mA. It features adjustable index stops and a silver contact material. The switch is designed for panel mount and is RoHS compliant. It has a straight orientation and a weight of 14g. The switch is available in a single deck configuration with two poles per deck.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71BD30-01-2-AJS technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Silver |
| Contact Style | Shorting |
| Current Rating | 250mA |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Adjustable |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Orientation | Straight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 71 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DP |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |