Grayhill 71BD30-02-4-AJS technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Current Rating | 250mA |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Adjustable |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 25000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 2 |
| Number of Poles per Deck | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Series | 71 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP4T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |